Máš dotaz? +420 720 420 777 (Po-Ne 7:00-22:00)
Femur.cz
Fonendoskopy
Chirurgické šití
Pitevna
Ostatní diagnostika

Jak vybrat fonendoskop

Fonendoskop je základní nástroj každého lékaře, medika, veterináře i záchranáře. Kvalitní fonendoskop je investicí na celý život a jeho výběr není jednoduchý. Proto se ti tu pokusíme s výběrem poradit.

Určitě ti doporučujeme si před samotnou koupí fonendoskop osahat a vyzkoušet, porovnat více typů. Pokud nemáš nikoho v okolí, napiš nám a my ti půjčíme několik typů i značek, aby sis je mohl/a na porovnat a ozkoušet.

Jestli radši posloucháš než čteš, natočili jsme video s MUDr. Ondrou Krupkou, který ti dá k výběru rady z praxe.

Jak vybrat fonendoskop s MUDr. Ondrou Krupkou

Stetoskop vs Fonendoskop?

Stetoskop je původně dřevěná trubice a fonendoskop má pružnou ohebnou hadičku s membránou. V dnešní době se už ale oba názvy vžily jako synonyma a používají se pro ten samý nástroj. Takže je to fuk a správně je oboje.

Základní rozdělení fonendoskopů

Standardní vs elektrické: Elektrické fonendoskopy jsme rovnou vyřadili. Jsou zbytečně drahé a jejich jedinou výhodou je, že umí zvuky nahrávat. Musí se ale nabíjet, jsou těžší a použitá technologie velmi rychle stárne.

Jednomembránové vs dvoumembránové: Tady záleží čistě na tobě. Fonendoskopy s dvěma membránami mají výhodu sekundární membrány (o tom více níže), jednomembránové jsou zase ergonomičtější a lépe se s nimi manipuluje.

Určené pro dospělé vs pediatrické pacienty: Rozhodně doporučujeme koupi fonendoskopu určeného pro dospělé pacienty – většina z nich má menší sekundární membránu, se kterou bohatě pokryjete celou výuku pediatrie.

Části fonendoskopu

Každý model i značka vypadají jinak, ale základní součásti mají všechny. Rozebereme si jednu po druhé a řekneme si, na co se zaměřit.

Jak vybrat fonendoskop

Olivky

To je ta část, která je v kontaktu s ušima. Proto je důležité, aby byly měkké – nebudou tě z nich bolet uši. A při častém používání je rozdíl mezi měkkými a tvrdými vážně dost znát.
Zároveň, jejich funkcí je izolovat okolní hluk, proto by měly i dobře těsnit.

Fonendoskop olivky

Ušní trubičky

Koukej na úhel zakřivení, aby ti dobře sedly do uší. Vyzkoušej si taky, jak moc tě v uších tlačí. Některé fonendoskopy mají nastavitelný tlak těchto trubiček na uši.
Roli tu bude hrát i materiál – měly by být odolné, ale lehké.

Fonendoskop ušní trubičky

Hadičky

Existuje spousta druhů hadiček. Kromě výběru oblíbené barvy se zaměř na
– délku hadice: nejběžnější a nejpraktičtější je délka 70 cm
– materiál: hadičky levnějších fonendoskopů časem ztvrdnou a popraskají
– latex: dej si pozor, aby hadičky neobsahovaly latex (může u pacienta způsobit alergickou reakci)
– mono / duální: nedoporučujeme dvojitou hadici – mezi hadicemi tak vzniká tření a to kazí zvuk

Fonendoskop hadičky

Tělo hrudního snímače / Hlava fonendoskopu

Zkus si, jak dobře se ti drží a jak moc chladí, když ho přiložíš na kůži.
Některé mají jen jednu membránu pro lepší a pohodlnější úchop, jiné mají membrány dvě pro širší využití – zvaž, co je pro tebe lepší.

Fonendoskop membrána

Membrány

A teď ta nejdůležitější část. Opravdu důležitá je akustická citlivost (jaké rozmezí frekvencí dokáže zachytit) a hlasitost. To by měl být hlavní parametr při výběru.
Roli hraje ale i velikost membrány – zda je určena pro dospělé či pediatrické pacienty (na medicíně ti bohatě stačí jen ta na dospělé).

Vítěz na závěr?

Jednoznačně na plné čáře vítězí značka 3M Littmann. Každou část fonendoskopu mají dovedenou k dokonalosti a patentovanou. Proto jsme se rozhodli pro ně. Nemá ale smysl kupovat si bezhlavě nejdražší fonendoskop.

Pro začínající mediky doporučujeme model Littmann Classic III. Podle nás je to nejlepší poměr cena/výkon co se dá sehnat a hlavně ti vydrží na celý život. Pokud tedy nebudeš chtít upgradovat na kardiologický.

Zabezpeč si ho

Není výjimkou, že se občas fonendoskop ztratí. Ať už je někdo sbírá úmyslně či náhodou, dá se tomu předejít. Zbytečně ho neodkládej (radši si ho strč do kapsy) a nech si na něj vyrýt něco unikátního – třeba svoje jméno, významné datum nebo třeba nějakou kruhovou hlášku.

0
Košík